HALL OF FAME

The Sunshine District Hall of Fame was created in the 25th anniversary year of the District.

The award reads:

In grateful recognition of Barbershoppers who have given of themselves and have continuously contributed their talents in spreading the spirit of harmony for over 25 years.

Current members of this small but very elite group are:

2014 – Arne Helbig, Tampa

2013 – Keith Hopkins, Winter Park

2012 – Mark Schlinkert, Tampa and Atlanta Metro

2010 – Shannon Elswick, Clermont

2009 – Lee Frayer, Frank Thorne

2009 – Randy Loos, Tampa

2009 – *#Dave LaBar, Tampa

2007 – Bill Billings, Tampa

2007 – Don Long, Tampa

2006 – Tony DeRosa, Tampa

2005 – *Joe Breedon, Ft.Walton Beach

2005 – Wayne Brozovich, Tampa

2004 – *#Bill Hall, Miami

2004 – *#Joe DeRosa, Tampa

2002 – Donald Anderson, Melbourne

2001 – Robert Romaine, Pensacola

2000 – Ned Fogler, Saint Petersburg

1999 – Forry Haynes, Orlando

1999 – *Bill Oehrtman, Orlando

1999 – Sandy Prickett, Cape Coral

1998 – Roger Ross, Celebration

1997 – *Stew Nichols, Greater Canaveral

1996 – *Fred Breedon, Greater Jacksonville

1995 – Burt Szabo, Orlando

1994 – *Dave Kolonia, Ocala

1993 – Dick Shaw, Polk County

1992 – *Don Himmelman, Plantation

1992 – Al Woodard, Palm Beach County

1991 – Tim Hanrahan, Greater Canaveral

1990 – *Cline Clary, Polk County

1989 – *Bert Warshaw, Plantation

1988 – *Grover Baker, Orlando

1988 – *Fred Anton, Tallahassee

1987 – *Rik Ogden, Miami

1986 – Harlan Wilson, Palm Beach County

1986 – Gene Cokeroft, Miami

1984 – *Bob Boemler, Orlando

1984 – Hank Vomacka, Sarasota

1984 – Brett White, Miami

1983 – *Sam Breedon, Saint Petersburg

*deceased

*# inducted posthumously


BARBERSHOPPER OF THE YEAR

The Sunshine District Barbershopper Of The Year (BOTY) award is our most coveted annual award because it’s related to all those ingredients that go to make up the complete Barbershopper during a calendar year.

Due to a broader criteria, The candidates are not necessarily the same as Chapter Barbershopper Of The Year winners. This fact should be kept in mind whenever chapters prepare to submit the names of one or more candidates.

The award is made annually at our Spring Convention and is overseen by a District committee comprised of the last three award recipients.

Current BOTY

2016 – Sean Stork, Winter Park

Past BOTY Recipients

2015 – Roger Smeds, Martin/St Lucie & Sunrise

2014 – Dave Kannberg, Palm Beach County & Sunrise

2013 – Tony Fortune, Daytona Beach Metro

2012 – Nick Schwob, Tampa

2011 – Chad Bennett, Winter Park

2010 – Alex Rubin, Ft. Lauderdale

2009 – Bart Van de Mark, Martin/St. Lucie

2008 – Keith Hopkins, Winter Park

2007 – Mark Schlinkert, Tampa & Jacksonville Big O

2006 – Ken Carter, Central Florida

2005 – Daniel Proctor, First Coast Metro

2004 – Dan Brinkmann, Melbourne

2003 – Bill Bernard, Central Florida

2002 – Bill Billings, Tampa

2001 – Stephen Barrett, St. Petersburg

2000 – Shannon Elswick, Clermont

1999 – Jim Breedon, First Coast Metro

1998 – *Ed Williamson, First Coast Metro

1997 – Steve Aliaoulios, Palm Beach County

1996 – Larry Swan, Sarasota

1995 – Gene Cokeroft, Miami

1994 – *Al Copp, Polk County

1993 – *Clair Chellberg, Ft Walton Beach

1992 – Bill Fowler, Tampa

1991 – *Joe Breedon, Ft Walton Beach

1990 – *Frank Caldarazzo, Orlando

1989 – Jim Simon, Tampa

1988 – Bob Ross, Winter Park

1987 – Roger Ross, Winter Park

1986 – Dick Shaw, Polk County

1985 – Bob Romaine, Pensacola

1984 – Tim Hanrahan, Greater Canaveral

1983 – Al Woodard, Palm Beach County

1982 – Jim Tobin, Sarasota

1981 – Phil Lundeen, Sarasota/Venice

1980 – Mike McGarry, St. Petersburg

1979 – *Grover Baker, Miami

1978 – *Stew Nichols, Greater Canaveral

1977 – *Fred Anton, Miami

1976 – *Bert Warshaw, Miami

1975 – *Bud Harvey, Martin County

1974 – Bill Stahl, Polk County

1973 – Burt Szabo, Orlando

1972 – Barry Porter, Polk County

1971 – Brett White, Palm Beach County

1970 – *Bill Wood, Orlando

1969 – *Jack Baker, St. Petersburg

1968 – *Cline Cary, Polk County

1967 – *Dick Ott, Sarasota

1966 – *Chuck Williams, Clearwater

1965 – Hank Vomacka, Sarasota

1964 – Keith Korneisel, St. Petersburg

1963 – Jessie Dean, Miami

1962 – *Rik Ogden, Miami

1961 – *Marshall Walsh, Jacksonville

1960 – Joe Griffith, St. Petersburg

1959 – *Bob Boemler, Miami

1958 – *Fred Breedon, Jacksonville

*deceased